Kızının Gözünden Can Yücel

İzmir’in Buca Belediyesinin “Babalar ve Kızları” kuşağının şubat ayında konuğu olmuştu, Türk edebiyatının usta ismi Can Yücel’in kızı Güzel Yücel babasını uzun uzun anlattı.

Buca Belediyesi ‘Babalar ve Kızları’ kuşağında bu ayki konuk Güzel Yücel’di. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mazlum Vesek moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide babası Can Yücel’le anılarını paylaşan Güzel Yücel, “Babam yaşarken de seviliyordu, şimdi daha çok sevilme nedeni daha iyi anlaşılması” diye konuştu.

1999 yılında hayata gözlerini yuman babası Can Yücel’in kendilerine de aşıladığı deniz tutkusunu, yaptığı muhteşem yemekleri ve ailesine olan sevgisini aktaran Güzel Yücel, “Babam için ailesi çok önemliydi. Bizlerle olan sevgi dolu yaşamını şiirlerine de yansıttı. ‘Küçük Kızım Su’ya’, ‘Güzel’e’, ‘Yeni Hasan’a Yolluk’, ‘Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim’ bu sevgi şiirlerinden bazıları. Yokluğuna alışmak çok zor, hasreti hiç dinmiyor” sözleriyle özlemini dile getirdi.

Can Yücel’in taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkati çektiğini vurgulayan Yücel; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duyguların babasına ilham kaynağı olduğunu söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir