Akrep Gibisin Kardeşim

Akrep Gibisin Kardeşim,
korkak Bir Karanlık İçindesin Akrep Gibi.
serçe Gibisin Kardeşim,
serçenin Telaşı İçindesin.
midye Gibisin Kardeşim,
midye Gibi Kapalı, Rahat.
ve Sönmüş Bir Yanardağ Ağzı Gibi Korkunçsun, Kardeşim.
bir Değil,
beş Değil,
yüz Milyonlarlasın Maalesef.
koyun Gibisin Kardeşim,
gocuklu Celep Kaldırınca Sopasını
sürüye Katılıverirsin Hemen
ve âdeta Mağrur, Koşarsın Salhaneye.
dünyanın En Tuhaf Mahlukusun Yani,
hani Şu Derya İçre Olup
deryayı Bilmiyen Balıktan Da Tuhaf.
ve Bu Dünyada, Bu Zulüm
senin Sayende.
ve Açsak, Yorgunsak, Alkan İçindeysek Eğer
ve Hâlâ Şarabımızı Vermek İçin Üzüm Gibi Eziliyorsak
kabahat Senin,
— Demeğe De Dilim Varmıyor Ama —
kabahatın Çoğu Senin, Canım Kardeşim!

Nazım Hikmet Ran

Akrep Gibisin Kardeşim” için 17 yorum

 1. Söylediğiniz şeyin ne kadar saçma olduğunun farkındasınız öyle değil mi? Bu şiir Can Yücel’e ait değildir diyorsunuz veya yazar yerine farklı bir isim yazıyorsunuz. Madem öyle neden Can Yücel adlı bir sayfada paylaşıyorsunuz? ”Bağlanmayacaksın Bir Şeye Öyle Körü Körüne” de de aynı şeyi söylemişsiniz ama ana sayfadaki Can Yücel’in fotoğrafının altında o yazıyor. Siz bile kendi aranızda çelişiyorsunuz. Bu sayfayı uzun zamandır takip ediyorum şiir istenildiğinde buradan yararlanıyorum ama hatalarınızı düzeltin en azında Can Yücel’in olmayanları buraya koymayın…

  1. Bu şiir elbetteki Nazım Hikmet’in şiiridir. Can Yücel’de Nazım hayranı bir şairimizdir. Can Baba’nın bu konuda bir anısını anlataytım. Duygu Asena; Nazım Hikmet için canlı yayında “Kartpostal şairi” demişti. Telefonla canlı yayına bağlanan Can Baba, “kart sizsiniz, postalda size girisin” demişti.
   Şimdi sağ olsaydı Can Yücel, kendi adına açılmış bir sayfada Nazım Ustanın ünlü şiirlerinden birinin olduğunu görse, bundan mutluluk duyardı.

  2. Arkadaşlar Can Yücel sayfası diye, Nazım Hikmet şiiri paylaşılamaz mı..Zaten paylaşımın altında NAZIM HİKMET RAN yazıyor..Neyi tartışıyoruz Kimse Nazım Hikmet’in şiirini Can Yucel’e ait demiyor ki….

 2. NE YANİ BU SAYFADA KUVAİ MİLLİYE DESTANI YAYINLANSA BU ŞİİR NAZIM HİKMETİNMİ DİYCEKSİNİZ

 3. hay allah, affınıza sığınarak, böylesi kıymetli bir üstadın web sitesini kurup böyle yönetiyor olmamak lazım diye düşünüyorum. canyucel.org domain ismi sadece bir isim değil büyük de bir sorumluluk anlamına geliyor. Neden Nazım Hikmet gibi başka bir üstadın şiiri karşıma ilk çıkan şey oldu? :/

 4. Buna şiire Can Yücel demek en basitinden cehaletin daniskasıdır. Kapı gibi Nazım Hikmet Ran şiiridir.

 5. Tartışmanın da bir adabı olmalı. Martının kanadı suya deydimi, deymedimi? misali, Nazım Hikmet’indi, Can Yücel’indi .. İkisinide çok severim ama Nazım Hikmet deyince akan sular durur. Bu şiiride “Dünyanın En Tuaf Mahluku ” çok bilinen bir şiiridir. Şiiri ekleyen zate altına şairin adını yazmış ve kaynağınında “nazım hikmet siirleri” olduğuınu belirtmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir